Учнівське самоврядування – це передусім входження людини у світ спілкування з іншими людьми, формування в учнівської молоді системи цінностей, які визначають її ціннісне ставлення до дійсності.

Основне призначення учнівського самоврядування - задовольнити індивідуальні потреби учнів, спрямовані, перш за все на захист їх громадянських прав та інтересів. Участь у вирішенні нагальних проблем школи, участь учнів в учнівському самоврядуванні сприяє формуванню більш чіткої і усвідомленої громадянської позиції та ціннісного ставлення до себе та інших, дозволяє підвищити соціальну компетенцію, розвиває соціальні навички поведінки і установки на самостійне прийняття рішень у проблемних ситуаціях. Учнівське самоврядування відкриває для багатьох школярів можливості проявити свої особистісні здібності, знайти цікаву справу, організувати його виконання, приймаючи на себе персональну відповідальність за його виконання.

Важливим напрямом виховної роботи є учнівське самоврядування. Сьогодні кожна школа району має свою форму учнівського самоврядування: учнівський комітет, учнівську раду, парламент, державу, які складаються з комісій, міністерств, центрів. На засіданнях комісій, «рад міністерств» проводяться спільні планування роботи, обговорення нових ідей та пропозицій, аналіз виконаних робіт.

При Шевченківському будинку дитячої та юнацької творчості працює Шевченківська районна спілка учнівського самоврядування «Сузір’я», до складу якої входять представники з усіх закладів загальної середньої освіти району.

Основною метою учнівського самоврядування є формувати почуття відповідальності, свідоме ставлення до участі кожного у вирішенні важливих справ шкільного життя, оволодівати наукою управління, сприяти реалізації інтересів, можливостей, бажань дітей різносторонньо розвиватися, самовдосконалюватися, самореалізовуватися на благо собі, своїм ровесникам, школі, власній родині, своїй малій батьківщині, народові України. Саме тому у школах нашого району з ініціативи учнівського самоврядування протягом навчального року проводиться безліч свят, проектів, заходів, акцій різного спрямування.

Учні не тільки «беруть участь» та «допомагають», але й реально управляють, відповідаючи за повне і якісне виконання того, що їм довірено. При цьому за директорами навчальних закладів, педагогами зберігається право на загальне керівництво, контроль за «кінцевим результатом».

Учнівська спілка «Сузір’я» складається з постійно діючих секторів (екологічної та краєзнавчої роботи, культмасовий, інформаційний, волонтерської роботи, правозахисний, спортивної роботи).

Сфери діяльності органів учнівського самоврядування різноманітні: культура, спорт, освіта, дозвілля та інше. Вони організовують облік відвідування навчальних занять, контролюють виконання учнями режиму дня, правил для учнів, допомагають вчителям в обладнанні навчальних кабінетів; також організовують самообслуговування: прибирання класних кімнат, благоустрій шкільної території, участь у поточному ремонті приміщень. Це сприяє вихованню свідомої дисципліни та культури поведінки учнів.

З самого початку організації роботи шкільних органів самоврядування були прийняті статути, де чітко сформулювали права та обов’язки кожного учня. Статути були затверджені загальношкільними учнівськими конференціями. В подальшій роботі вони доповнювалися та розширювалися по мірі накопичення учнями досвіду організаційної роботи.

Президент Шевченківської районної спілки учнівського самоврядування «Сузір’я», Гангур Аріна, учениця Шевченківської ЗОШ № 1 І-ІІІ ступенів, систематично відвідує засідання Харківської обласної ради старшокласників.

12.10.2018 року відбулася зустріч голів учнівського самоврядування з головою Шевченківської районної державної адміністрації та з головою Шевченківської районної ради. Під час зустрічі керівники розповіли учням про історію створення, діяльність, завдання, повноваження, організацію роботи та роль районної державної адміністрації та районної ради у забезпеченні нормальної життєдіяльності району, коротко зупинилися на співпраці з органами місцевого самоврядування, розповіли про роботу депутатського корпусу. Голова Шевченківської районної спілки учнівського самоврядування «Сузір’я» Аріна Гангур за активну громадську позицію була запрошена головою райдержадміністрації до співпраці та отримала посвідчення радника голови райдержадміністрації. Керівник апарату, начальник відділу організаційної роботи, діловодства та з питань звернень громадян Наталія Сторожниченко та начальник юридичного відділу Аліна Шиманевська провели екскурсію по кабінетах адмінприміщень, де учні мали змогу безпосередньо ознайомитись з роботою управлінь, відділів райдержадміністрації, відвідали зал засідань, наочно поспостерігали за роботою районних обранців.

Іщук Кирило, представник учнівського самоврядування Старовірівського ліцею Шевченківської районної ради Харківської області нагороджений грамотою Харківської обласної ради, та цінним подарунком за 2 місце в номінації Краща індивідуальна письмова робота на тему: «Яке місцеве самоврядування нам потрібно?» в обласному конкурсі для дітей та молоді «Місцеве самоврядування - це ми».

У ЗЗСО району продовжують діяти волонтерські загони, які надають значну допомогу ветеранам, людям похилого віку, особливо у передсвяткові дні (наводять порядок на подвір’ї, городі). Волонтерські загони також упорядковують могили загиблих воїнів у Другій Світовій війні, воїнів-афганців, вітають ветеранів вітальними листівками зі святом Перемоги.

Сучасні соціальні та економічні проблеми суспільства породжують труднощі у вихованні учнів: спостерігається відсутність потреби до здорового способу життя, спад інтересу до фізичної культури, зростає кількість підлітків, які вживають наркотичні засоби, алкоголь, рано починають статеве життя, в інтелектуальному розвитку спостерігаються бідність словникового запасу, низький рівень самоконтролю, зростає відсоток дітей з затримкою психічного розвитку.

Кiлькiсть переглядiв: 1635

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.
Версія для друку