Тонкий лід зими

Перед переходом водойми льодом необхідно спочатку (якщо можливо) знайти стежку або сліди на льоду; якщо їх немає, то необхідно, ще перебуваючи на березі, визначити маршрут свого руху.

Необхідно подивитися заздалегідь, чи немає на маршруті руху підозрілих місць. При цьому слід враховувати, що поблизу кущів, очерету, під кучугурами, у місцях, де водорості умерзли в лід, останній може бути неміцним, тонким або крихким. Тому під час руху необхідно обминати ділянки, покриті товстим шаром снігу, оскільки під снігом лід тонший.

У місцях, де б'ють джерела, де швидка течія або струмок впадає в річку, слід також бути обережними, адже лід там завжди тонкий.

Необхідно обережно спускатися з берега: лід може нещільно прилягати до суші, можливі тріщини, під льодом може бути повітря.

При собі потрібно мати палицю, для того щоб перевіряти міцність льоду. Якщо після першого удару нею з'являється вода — лід пробивається, тому необхідно негайно повертатися на те місце, звідки ви починали рухатися. Причому перші кроки необхідно робити, не відриваючи ступні ніг від льоду.

Міцність льоду ударом ноги перевіряти ні в якому разі не можна.

Переправа пішки допускається в разі, якщо товщина льоду сягає не менше, ніж 15 сантиметрів.

Заходи безпеки в разі відмороження

Відмороження — це ушкодження, викликане місцевим переохолодженням тканин організму. Виникненню відмороження сприяють вологе повітря та вітер. Причинами відмороження є шкідливий вплив низьких температур, порушення нормального кровообігу (через тісне взуття, нерухомість) тощо.

Найчастіше потерпають від холоду периферичні частини тіла: пальці ніг і рук, а також ніс, вуха, щоки.

Щоб запобігти відмороженню необхідно поступово загартовувати організм і привчати його до холоду за допомогою ранкової фізичної зарядки, повітряних ванн, занять спортом. Ці заходи мають велике значення для профілактики відморожень.

Взуття завжди має бути цілим і сухим, воно не повинно стискати ноги, одяг має бути вільним, легким, не обмежувати рухів.

У морозну, і особливо вітряну погоду обличчя і руки рекомендується змазувати жирним кремом, несолоним салом або риб'ячим жиром; до металевих предметів слід торкатися в рукавичках.

Перша медична допомога в разі відмороження

Потерпілого необхідно помістити з будь-яким видом відмороження в тепле приміщення, дати йому гарячий чай, каву. Якщо щоки, ніс, вуха людини побіліли, необхідно розтирати їх чистою рукою доти, доки вони не почервоніють, і людина не почне відчувати поколювання.

Відморожену частину тіла слід розтирати м'якою рукавичкою, хутряним коміром або сухою фланеллю. Ні в якому разі не можна розтирати снігом, тому що сніг не зігріває, а охолоджує відморожені ділянки та ушкоджує шкіру.

Під час розтирання потерпілий повинен намагатися рухати ушкодженою кінцівкою.

Розтирання протипоказане, якщо відморожене місце припухло або на ньому з'явилися пухирі. У такому разі необхідно накласти пов'язку з товстим шаром вати, надати потерпілому медичну допомогу.

Переохолодження організму

Причинами переохолодження організму можуть бути тривале перебування у воді або навіть короткочасне перебування у крижаній воді.

Ознаками переохолодження є озноб, тремтіння, синюшність шкіри, губів, зниження температури тіла, біль у пальцях рук і ніг, поява «гусячої шкіри», позіхання, гикавка, затьмарення свідомості. У потерпілого виникає апатія, сонливість, загальна слабкість, дихання стає поверхневим. Ступінь і швидкість переохолодження залежать від температури води та здатності організму адаптуватися до холоду. Необхідно пам'ятати: серце зупиняється за температури тіла 26 °С.

Щоб уникнути переохолодження організму,необхідно обмежувати час перебування у воді під час купання.

Ожеледиця

Перед виходом із будинку необхідно пам'ятати, що під час ожеледиці краще ходити у взутті з підошвою з мікропористого чи іншого м'якого матеріалу та без високих підборів.

Можна також перед виходом на вулицю на підбор прикріпити шматок поролону або лейкопластиру відповідного розміру, натерти підошву наждачним папером або прикріпити його на підошву, намазати підошву клеєм типу «Момент» і поставити взуття на пісок.

Ходити необхідно не поспішаючи, ноги злегка розслабити в колінах, ступати на всю підошву, руки тримати вільними.

У разі втрати рівноваги необхідно швидко присісти, що дасть змогу утриматися на ногах, руки при цьому не тримати в кишенях.

Металеві кришки люків, як правило, покриті льодом, тому їх необхідно обходити.

Слід пам'ятати, що гальмовий шлях машини під час снігопаду та в ожеледицю збільшується, тому перебігання проїжджої частини дороги під час руху автомобілів може призвести до каліцтва, а можливо, і до загибелі.

Якщо ви впали і через деякий час відчули біль у голові, нудоту, біль в суглобах, а на тілі з'явилися пухлини — необхідно терміново звернутися до лікаря в травмпункт.

Дотримання рекомендацій щодо поведінки в різноманітних ситуаціях у зимовий період сприятиме зменшенню кількості травмованих.

Кiлькiсть переглядiв: 883

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.
Версія для друку