Домедична допомога у разі переохолодження, відмороження та замерзання

Холодні осінні вітри почали випробовувати українців на міцність. І метеорологи цього року радять готуватись до ранньої та досить морозної зими. Саме тому, нагадаємо, як низька температура може перетворитися на підступного ворога, і як не стати жертвою осінньо-зимових примх природи.

Чим довше людина перебуває на холоді, то менше її захищають одяг і взуття від негативної дії зовнішніх низьких температур. При тривалому впливі низьких температур відчуття холоду стає неприємним спочатку на відкритих, а потім вже й на закритих одягом ділянках тіла. Поколювання, а згодом різкий біль через деякий час змінюються онімінням. Шкіра на місці відмороження спочатку червоніє, далі стає блідою, пізніше з’являється барвисто-мармуровий відтінок. Врешті-решт шкіра може набути блідого кольору. Зменшується рухливість у кінцівках. У найважчих випадках трапляється омертвіння окремих ділянок кінцівок, вух, носа тощо.

Важливо знати, що саме оніміння, або втрата чутливості шкіри, є характерною ознакою відмороження, що починається. Трапляється, що перехожому вказують на побіліле вухо чи ніс. І хоча на цій стадії людина може почувати себе добре, то шкіра вже починає втрачати чутливість. Під впливом холоду гальмується та затухає не тільки діяльність нервів шкіри, а й функції всієї нервової системи взагалі. Тоді постає загроза смерті від поступового охолодження всього тіла до рівня температури, не сумісної з життям.

Пам’ятайте, що переохолодження і замерзання людини виникають не тільки при впливі температури нижче 0°С, але і при більш високій температурі у вологому навколишньому середовищі, при фізичній перевтомі, алкогольному сп’янінні, різноманітних стресових ситуаціях .

Розрізняють такі види відмороження:

- За температури навколишнього середовища нижче 0°С найчастіше вражаються пальці, ніс, вуха, щоки. Ураження виникають тим швидше, чим нижча температура повітря та більша вологість шкіри.

- За температури середовища вище 0°С відмороження виникає внаслідок довготривалого (кілька годин) охолодження в умовах високої вологості, особливо в мокрому взутті. Найбільш уразливі частини тіла – ступні, пальці ніг та рук.

- Контактні відмороження від безпосереднього торкання шкіри або слизової оболонки до дуже охолодженого, зазвичай металевого, предмета.

За глибиною ураження розрізняють відмороження чотирьох ступенів:

І − коли ушкоджується поверхневий шар − епідерміс;

ІІ − поява пухирців, наповнених рідиною;

ІІІ − ураження всіх м’яких тканин кінцівки;

ІV− змертвіння (некротизація) кістки.

Замерзання може проявлятися в легкій, середній та важкій формах. У легких випадках люди стають млявими; хода в них хитка, невпевнена. На запитання відповідають не відразу. Мовлення та дихання уповільнені. Пульс 48-54 удари на хвилину. Температура тіла значно знижена, в межах 32-34° С. У разі замерзання середнього ступеня постраждалі не в змозі пересуватися самостійно, може бути запаморочення. Обличчя стає схожим на маску, бо заклякають м’язи. Мова стає загальмованою. Пульс знижується до 40-48 ударів, температура тіла − до 30-32° С. За важкої форми замерзання свідомість втрачається, зіниці розширені, пульс ледве відчутний, температура тіла 27-29° С.

Як же захистити себе від дії низьких температур?

1.Одягайтеся на вулицю так, щоб одяг і взуття відповідали погодним умовам. Пам'ятайте, одяг із синтетичної тканини добре захищає від вітру, проте за низької температури його тепловіддача збільшується, через що він програє одягу з вовни чи інших натуральних тканин. Це стосується й гумового взуття: теплопровідність гумового й шкіряного взуття за температури 0°С майже однакова, проте в разі зниження температури тепловіддача гуми зростає в десятки разів.

2. Відмовтесь від тугих пасків та одягу, що здавлює тіло та кінцівки. Ніщо не повинно перешкоджати кровообігу.

3. Дотримуйтесь збалансованого харчування. Людина, що добре поїла і в раціоні якої є достатня кількість вуглеводів та жирів, значно легше переносить холод, ніж людина, котра харчується незадовільно.

4.Не перевтомлюйтесь. Втомлена людина швидше піддається переохолодженню.

5.Якщо ж у вас з’явились перші симптоми переохолодження – сильне тремтіння, загальна слабкість, блідість шкіри, загальмованість, негайно дійте: перейдіть у тепле приміщення на кілька годин, зігрійтеся, поїжте. При потребі зверніться до лікаря.

Домедична допомога

Важкість відмороження, переохолодження та замерзання в основному залежить, від тривалості дії холоду. Тому постраждалого треба:

·якнайшвидше зігріти, помістивши в тепле приміщення. Пам’ятайте, що заборонено форсованими методами (поміщаючи у гарячу воду тощо) відігрівати відморожені частини тіла. Це може погіршити стан людини;

·дати гарячий чай (каву);

·мокрий одяг та мокре взуття замінити на сухе;

·якщо не настали зміни в тканинах (пухирі, змертвіння), то відморожені місця протирають спиртом або одеколоном й обережно розтирають ватним тампоном до почервоніння шкіри;

·якщо ж зміни є, то пошкоджені місця протирають спиртом і накладають стерильну пов’язку;

· не рекомендується пошкоджені місця розтирати снігом, бо це може погіршити стан потерпілого;

· не слід вважати, що відмороження мине саме по собі. При перших же ознаках переохолодження, замерзання та відмороження і наявності температури, кашлю, нежиті обов’язково зверніться до лікаря й подальше лікування проводьте за його рекомендаціями. Справжню глибину пошкоджень при відмороженні можна встановити лише на 4-5 день.

Кiлькiсть переглядiв: 839

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.
Версія для друку